JAGODY GOJI

.........................

FAKTY I MITY

Ostatnimi czasy czytając internety natrafiłam na mnóstwo sprzecznych informacji na temat owoców goji. Jedni krytykują i przedstawiają je w negatywnym świetle, twierdząc nawet, że są trujące, inni zaś piszą, że są wspaniałe i pomagają im na różne problemy, wręcz leczą. Dziwi tylko skrajność tych opinii w komentarzach. To jak to w końcu jest z tymi jagodami? Pomagają czy nie? Dobre czy złe?Postanowiłam zrobić z tym porządek raz na zawsze i wyjaśnić kilka faktów i mitów na które się natknęłam przez ostatnie kilka lat stosowania jagód goji.

FAKT - jagody goji są bardzo zdrowe

Zawarte w jagodach goji substancje odżywcze jak: witaminy, mikroelementy, pierwiastki śladowe, aminokwasy, kwasy tłuszczowe posiadają właściwości, które mają ewidentny wpływ na zdrowie człowieka i nie da się temu zaprzeczyć.

Dietetycy są tutaj zgodni, kolcowój chiński może być wszechstronnym suplementem diety, gdyż spektrum składników odżywczych jest bardzo szerokie i dlatego pomaga wielu ludziom na różne niedobory, schorzenia, choroby. A jak wiemy zdrowa dieta w skażonym świecie to podstawa funkcjonowania.

MIT - jagody są trujące

Jak są trujące to czemu ludzie kupują? Jemy z rodziną od kilku lat i jakoś jeszcze żyję, ba mam się całkiem dobrze. Przypuszczam, że negatywne opinie w internecie mogą pochodzić od ludzi którzy zakupili jagody zepsute lub bardzo niskiej jakości, lub od tych którzy mogą stracić na ich popularności czyli lekarzy i koncernów farmaceutycznych, wiadomo im więcej zdrowych ludzi tym mniej kasy w ich portfelach. 
Zdarzają się też tacy, którzy zwyczajnie przesadzają i łykają jagody garściami na raz lub w całości. Niektórzy nie wiedzą, że co za dużo to nie zdrowo, otruć można się nawet śliwkami czy kapustą. Nie wiem kto jeszcze mógłby rozpowszechniać tego typu informacje w internecie, ale z pewnością nie są to osoby które jagody goji znają.


FAKT - posiadają wiele substancji odżywczych

Oczywiście, ale proporcje substancji odżywczych w jagodach mogą być różne ze względu na naturalne pochodzenie produktu(w naturze nie ma powtarzalności), a także w zależności jakiej jakości owoce kupimy. Należy pamiętać, że większy i dorodniejszy owoc to więcej witamin i składników odżywczych. Dobrze też zwrócić uwagę na brak konserwantów o czym pisałam już kiedyś. Podobnie jak z innymi owocami na targu czy w sklepie, jedne są lepsze i droższe, drugie gorsze i tańsze, to chyba oczywiste. Dlatego warto się rozejrzeć i dokonać właściwego wyboru, dać może parę złotych więcej, ale lepsze to niż kupować 2 razy. Sądząc po komentarzach w internecie wielu ludzi dało się nabrać na kiepskie owoce w niskiej cenie, niektórym niestety odbiło się to na żołądkach.MIT - goji to cudowny lek

Jeżeli ktoś myśli, że kupi dzisiaj paczkę jagód, zje w tydzień i będzie natychmiast super zdrowy i odmłodzony to się myli. Tylko regularne i konsekwentne stosowanie może przynieść pożądane efekty. Jagody goji to nie jest pigułka na wszystko. Pamiętajmy, że owoce goji powinny być częścią zdrowej i zbilansowanej diety jako cenny i naturalny suplement, co w perspektywie czasu skutkuje poprawą zdrowia. Aby poczuć różnicę należy stosować regularnie co najmniej przez 2 tygodnie.FAKT - jagody goji pochodzą z Chin

Jak sama nazwa wskazuje Kolcowój Chiński czyli jagody goji pochodzą z Chin i jest to całkowicie normalne i naturalne. Niektórzy ludzie nie są przekonani do chińskich produktów ale w tym przypadku nie może być inaczej. Owoce goji to nieodłączna część tradycji i kultury chińskiej, kto był Chinach ten o tym wie. Chińczycy spożywają ich mnóstwo w różnych postaciach, używają ich prawie do wszystkich dań i potraw, najczęściej przed lub po posiłku. Nie ma na świecie Chińczyka, który nie znałby jagód goji, owoc goji dla Chińczyka to tak jak ziemniak dla Polaka, podstawowy składnik codziennej diety.

MIT - jagody ekologiczne i z Tybetu

Żyjemy w czasach marketingu i PR, także na takie bajki nie jeden dał się nabrać, czego to ludzie nie wymyślą aby oskubać innych. Jeżeli ktokolwiek oferuje pseudo ekologiczne jagody w tej samej cenie co inny sprzedawca zwykłe to jest to co najmniej podejrzane. Uprawy ekologiczne w Chinach są rzadkością i stanowią nie więcej niż 5% całych upraw, dlatego jagody ekologiczne musiałyby być 2/3 razy droższe od konwencjonalnych. Niestety owoce goji nie pochodzą z Tybetu, jest to tylko marketingowy mit, który jest powtarzany przez nieuczciwych sprzedawców by zwiększyć sprzedaż, nie dajcie się na to naciągnąć!Tyle mamy w tym świecie dezinformacji, że czasem trudno się w tym wszystkim połapać. Do tego dochodzi internet, gdzie każdy pisze co chce nie ponosząc za to odpowiedzialności i potem robi się bałagan.  To chyba tyle, mam nadzieję, że wszystko jasne :)

4 komentarze:

  1. Owoce kolcowoju pospolitego( inaczej zwanym szkarłatnym) sa trujące,a przynajmniej powodują zatrucia pokarmowe przypominające zatrucia solaniną lub atropiną.Szczególnie zjedzenie ich niedojrzałych owoców.Czasami zatrucie przypomina kilkudniową jelitówkę.Zdrowe sa więc tylko owoce kolcowoju CHIŃSKIEGO=jagody goji.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. Męczę się właśnie już piąty dzień, czyści mnie i zgaga się pojawiła, czego nigdy nie miałam, przestałam jeść goji (jadłam dwa tygodnie), objawy złagodniały. Goji kupiłam w aptece!!!

    OdpowiedzUsuń