JAGODY GOJI

.........................

niedziela, 15 maja 2011

UPRAWA

tak wyglądają kiełki goji
Nasiona należy umieścić na mokrym papierowym ręczniku i pozostawić na około 6-8 godzin. Następnie wysiewamy bezpośrednio do przygotowanych wcześniej doniczek. Kiedy siewki osiągną około 10cm należy je rozsadzić do pojedynczych doniczek. Zalecane jest obcięcie wierzchołka pędu głównego. Jeżeli nie chcemy równocześnie wysiewać wszystkich nasion, pozostałe należy pozostawić w papierowym opakowaniu i przechowywać w temperaturze około +5˚C. Wysiew nasion na głębokość nie większą niż 5mm. Tak przygotowane doniczki ustawiamy w ciepłym ale zacienionym miejscu. Należy zwrócić uwagę by doniczki nie były narażone na bezpośrednie, silne słońce. Czas kiełkowania wynosi około 14 dni.
Miejsce stałej uprawy powinno być już dobrze nasłonecznione. Podlewanie umiarkowane zapewniające stałą wilgotność podłoża. Należy pamiętać by woda nie stała w doniczce ponieważ sprzyja to gniciu korzeni. Roślina przetrzymuje krótkotrwałe przesuszenie zdecydowanie lepiej niż przelanie podłoża.

sadzonka goji
Krzewy Lycium Barbarum na których rosną goji, osiągają wysokość 1-3 m. Same owoce mają długość do 2 cm.
Lycium chinese jest szybko rosnącym krzewem-pnączem (przyrasta 60-80cm w ciągu roku),
wykorzystującym do wzrostu podpory. Dobrze rośnie w miejscach nasłonecznionych, w naszych warunkach mrozoodporna, odporna na susze

oraz zanieczyszczenia powietrza. Przyjemnie pachnące fioletowe kwiaty pojawiają się
od czerwca do września, owocuje na przełomie października i listopada.
Z dwuletniej rośliny można zebrać aż do 2 kilogramów smacznych oraz bardzo zdrowych owoców.
kwiat goji
Można je hodować także w Polsce!
Lubi gleby żyzne, podłoże powinno być przepuszczalne, nie gliniaste, roślina ta nie znosi gleb ciężkich i podmokłych stanowisk. Każdej wiosny należy ją przyciąć w celu lepszego rozkrzewienia. Jej mrozoodporność to ok -30st. 
Owoce należy zbierać strząsając je do pojemnika (dotknięcie owoców palcami powoduje utlenienie i w konsekwencji czernienie miąższu). 
pyszne owoce goji


POCHODZENIE

Roślina ta rośnie na wzgórzach i w dolinach Chin, Tybetu oraz Mongolii. Z pośród 8 tysięcy różnej żywności ziołowej należącej do systemu Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, która istnieje od przeszło kilku tysięcy lat, jagody goji plasują się na pierwszym miejscu tej listy.

Najcenniejsze i najlepszej jakości owoce wzrastają w północno-centralnej części Chin, Ningxia, a także na zalewowych terenach Żółtej Rzeki oraz w zachodniej części Chin - Xinjiang.
 

 

NAZEWNICTWO

Jagody goji występują pod wieloma nazwami jak np. kolcowój chiński(Lycium chinense), kolcowój pospolity(Lycium barbarum), kolcowój szkarłatny(Lycium barbarum), znany także jako najzdrowsze owoce świata, owoce wiecznej młodości, owoce goji, goji berry, wolfberry, owoce życia, witalne jagody, oraz wiele innych.

Obecnie rozróżniamy dwa podstawowe typy owocu Goji:

- pierwszy nazywa się LICIUM CHINENSE, który rośnie w szczególności w prowincji Hebei (Che-pei), która jest częścią Chin Ludowych. Odznacza się czerwono-pomarańczowym kolorem i zawiera większą ilość nasionek 

- drugi typ bardziej rozpowszechniony to LICIUM BARBARUM, który jest uprawiany w wielu regionach Azji, Mongolii, ale najwięcej rozprzestrzeniony jest w prowincji Ning-xia, wzdłuż dorzecza Żółtej Rzeki na zachodzie Chin. Tam dożywają się ludzie najdłuższego średniego wieku na Ziemi. W Europie opisał Kolcowój w roku 1830 lord J. Harvy